Na szlakach pogórza

Zamek w Krasiczynie Gdy zwiedziliśmy Lwów i Przemyśl to czas na eksplorację Pogórza Przemyskiego. Wyciczki warto zacząć od pobliskiego Krasiczyna. Renesansowy zamek wygląda jak z bajki. Posiadłością władały takie rody jak Krasiccy, Potoccy czy Sapiehowie. Dookoła zamku znajdziemy piękny park ze starymi drzewami sadzonymi przy okazji narodzin szlacheckich dzieci. Klimatu dodają również dwa stawy, po których pływają kaczki i łabędzie, a ogromne ryby szorują taflę od spodu. Na dziedzińcu często odbywają się imprezy kulturalne, co podkreśla charakter miejsca. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem może zająć nam ok. godziny czasu. Sam Krasiczyn był niegdyś miasteczkiem, a dziś jest siedzibą gminy. Z Przemyślem dzieli go około 10 kilometrów. Okolica Przemyśla przyciąga również miłośników militariów za sprawą fortów z okresu I Wojny Światowej. Budowa twierdzy rozpoczęła się dużo wcześniej, a podczas wojny miasto Przemyśl i okolica były jednym z największych kompleksów obiektów obronnych w ówczesnej Europie. Dookoła Przemyśla znajduje się 21 fortów głównych, a razem z fortami pomocniczymi liczba przewyższa nawet 50. Najbardziej popularne forty znajdują się w Siedliskach, Bolestraszycach, Łętowni i Duńkowiczkach, co nie znaczy, że pozostałe nie są równie ciekawe. W bliskiej okolicy Przemyśla przy wspomnianym forcie w Bolestraszycach znajduje się arboretum. Gdy lubimy podziwiać wspaniale zaaranżowane ogrody to jest to miasto przeznaczone dla nas. Ciekawe rośliny, różnorodność alejek i kładki na stawach robią arboretum wspaniałe miejsce do wypoczynku w ciszy i spokoju.

Drewniana cerkiew w Uluczu Burzliwa historia Pogórza Przemyskiego przyczyniła się do tego, że jest to dzisiaj jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. Niegdyś było gęsto zaludnione lecz po wysiedleniach ludności ukraińskiej po II Wojnie Światowej nie napłynęło z Polski tylu mieszkańców ilu musiało opuścić swoje domostwa. Po dawnych mieszkańcach zostało wiele pamiątek w postaci cerkwi i cmentarzy. Niektóre cerkwie są unikalne w skali kraju. Niedawno wpisana została do rejestru UNESCO drewniana cerkiew w Chotyńcu. W Posadzie Rybotyckiej znajdziemy najstarszą murowaną cerkiew w Polsce. Ikonostas w jej wnętrzu również jest ciekawy i wyjątkowy bo nie ma carskich wrót. Na uwagę zasługuje też stara drewniana cerkiew w Uluczu ale nie sposób wszystkie wymienić bo jest i bardzo dużo. Możemy skorzystać z map ze szlakami architektury drewnianej i tam wybrać dla siebie wybrać odpowiednią trasę. Nie wszystkie stare sakralne obiekty były odziedziczone po Ukraińcach. W Kalwarii Pacławskiej znajduje się jedno z najbardziej popularnych sanktuariów maryjnych w Polsce. Osada była założona przez Andrzeja Fredrę w 1665 roku. Narodowy Instytut Dziedzictwa wpisał na swoją listę cały zespół klasztorny franciszkanów wraz z kaplicami.

Niedźwiedź - symbol mista Przemyśla Oprócz architektury stałym elementem Pogórza Przemyskiego jest dzika przyroda. Możemy spacerować wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Wiele osób z umiłowaniem przyjeżdża tu na grzybobranie albo na ryby. Miłośnicy łowiectwa przyjeżdżają w poszukiwaniu przygody z grubym zwierzem. W lasach występuje dużo dzika i jelenia oraz największe polskie drapieżniki takie jak ryś, wilk i niedźwiedź. W lasach wystepują głównie buki i graby. Dookoła Przemyśla znajdziemy sporo rezerwatów przyrody, które chonią rzadkie gatunki roślin. Wycieczkę powinniśmy uważnie planować, bo ukształtowanie terenu sprawia, że nie zawsze łatwo w każde miejsce zajechać.