Przemierzając ulice Przemyśla

Dworzec kolejowy Przemyśl dla wielu wydaje się być miastem położonym na końcu świata ale tylko pozornie bo ma dobre połączenia drogowe i kolejowe z całą Polską. Posiada również przyzwoitą bazę noclegową, więc ze spokojem możemy planować nasze wycieczki. W mieście mamy do dyspozycji hotele, pensjonaty schroniska a dookoła miasta gospodarstwa agroturystyczne. Sezon turystyczny trawa od wiosny do jesieni ale to nie zmienia faktu, że o każdej porze roku wygląda cudnie. Zima w Przemyślu również stała się atrakcyjna po wybudowaniu wyciągu narciarskiego i modernizacji lodowiska. Lecz to głównie zabytki, które miasto ma do zaoferowania ściągają tu turystów. Atutem również jest bliskość Lwowa, gdzie łatwo udać się na jednodniową wycieczkę, Twierdza Przemyśl i zamek w Krasiczynie. Miasto ma również ciekawą historię, gdzie przeplatały się losy Polaków, Ukraińców i Żydów i każda z tych nacji czuje się w Przemyślu jak w domu.

Rynek w Przemyślu Wycieczkę po Przemyślu najlepiej zacząć od serca miasta, które znajduje się na Rynku. Dokoła możemy podziwiać renesansowe kamieniczki z podcieniami a pochyłość placu dodaje unikalności i wyjątkowości miejsca. Oprócz zabudowy warto zwrócić uwagę na fontannę niedźwiadka, który widnieje w herbie Przemyśla oraz pomnik dobrego wojaka Szwejka. Ta fikcyjna postać z powieści Haszka, mocno w mieście się zakorzeniła i jej losy dobrze są znane przez mieszkańców grodu nad Sanem. Nieopodal Rynku znajduje się katedra greckokatolicka, która jest główną świątynią Ukraińców w mieście. Goście z Polski mogą zobaczyć jak wygląda wystrój świątyni w obrządku wschodnim. Jak dobrze trafimy to możemy usłyszeć śpiewy chóru cerkiewnego, którego dźwięki są mało znane w innych częściach Polski. Idąc dalej natrafimy na następną katedrę, która jest sakralnym centrum Polaków mieszkających w mieście. Wrażenie robi wieża katedralna, która wznosi się na wysokość 71 metrów i jest dobrym punktem orientacyjnym na starówce. Idąc uliczką do góry dojdziemy do Zamku Kazimierzowskiego. Pierwsze budowle warowne stały tu na pewno za czasów ruskich, a możliwe, że parę wieków wcześniej gdy ziemie te były we władaniu dynastii Przemyślidów. Kazimierz Wielki znany był z tego, że drewno zamieniał na kamień i tak się też stało z przemyskim zamkiem. Wracając na Stare Miasto mamy do wyboru wiele zabytkowych kościołów. Przemyśl słynie z tego, że przelicznik kościołów na jednego mieszkańca jest dość wysoki. Warto zajrzeć do Muzeum Dzwonów i Fajek, które jest takim jedynym muzeum w Polsce. Wiąże się to ze starymi tradycjami miasta, kiedy Przemyśl stał się fajczarskim i ludwisarskim zagłębiem.

Legendarny Kopiec Tatarski Gdy chcemy rozszerzyć naszą wycieczkę poza starówkę to nie możemy pominąć punktów widokowych na wzgórzach okalających Przemyśl. Znaczne różnice wysokości między szczytami a taflą Sanu serwują nam wspaniałe widoki na samo miasto i pogórze. Najlepszy widok na starówkę Przemyśla zobaczymy z Winnej Góry, natomiast najwyższym punktem miasta jest Zniesienie. Na tą górę możemy wyjechać też wyciągiem narciarskim z ulicy Sanockiej. Na Zniesieniu możemy również obejrzeć fort i wdrapać się na Kopiec Tatarski. Poza starówką znajduje się też Pałac Lubomirskich, który dzisiaj znajduje się uczelnia wyższa.